Rok 2020 – Hadářek v rozletu zastavil covid

Vzpomínky na rok 2020 nepatří k těm nejšťastnějším. Předchozí rok byl pro Hadářek nejlepší za celé období, kdy jej vede Markéta Janušová, děti se proměnily z malých capartů na dospívající dívky a chlapce a jejich dovednosti si nezadají z řadou profesionálních souborů. Hadářek se poohlíží po větších festivalech nejen v ČR, ale i v zahraničí.

O to smutnější je pro soubor celospolečenský kontext tohoto a bohužel i následujícího roku. Ve světě se objevila nová nemoc a bohužel státy na ni zareagovaly nejen zrušením kulturních akcí, kde by soubory mohly vystupovat, ale i zákazem zkoušek. Pro tradiční lidovou kulturu a soubory věnující se jejímu oživení je to tvrdá rána. Motivovat děti a mládež k folkloru je složité i bez těchto zákazů.

Hadářek během klidných měsíců ledna a února 2020 stihl ještě 3 vystoupení, ale počínaje březnem děti nesmí navštěvovat zkoušky. Tato situace bohužel trvá až do května 2020, takže se soubor sešel pouze párkrát během června a s nejistými vyhlídkami do budoucna. Během první poloviny roku Hadářek naštěstí neopustily téměř žádné děti, a tak není problém připravit vystoupení pro folklorní festival, který se v tomto roce podařilo uspořádat. Hadářek se ale musel rozloučit s červnovou účastí na MFF v Kunovicích, kam se podařilo kvalifikovat. Festival byl totiž pro tento rok zrušen.

Zimní vystoupení nepatří mezi velké akce. Soubor nejprve hned 3.1.2020 vystoupil v Alzheimer centrum ve Svobodě nad Úpou. O tomto vystoupení je příspěvek z únorového zpravodaje.

Následně 25.1.2020 zatančil na tradičním Sousedském posezení v Horních Rybníkách. Galerie z Horních Rybníků je k nalezení na našem FB pod následujícím odkazem:

Sousedské posezení 2020

Sousedské posezení 2020 – fotogalerie Horní Rybníky

Následoval společný masopustní průvod s červenokosteleckou ZUŠ. Bohužel toto vystoupení narušilo špatné počasí a celý program byl přesunut do Sokolovny. Nikdo netušil, že se jedná o poslední vystoupení souboru na dlouhou dobu. Z masopustního setkání je opět fotogalerie dostupná na našem FB pod následujícím odkazem.

Masopust 2020

Tato akce byla tedy na velmi dlouhou dobu posledním vystoupením soboru. Následující obrázek ukazuje pozvání na festival do Kunovic, kam jsme však již odjet nemohli…

V roce 2020 se však stal jeden zázrak a to náš domácí folklorní festival. Téměř všechny folklorní festivaly v ČR i v celé Evropě se zrušily, náš domácí festival ale vydržel a město se jej rozhodlo v omezeném rozsahu uspořádat. Soubor se dokonce objevil na titulní straně zpravodaje propagujícího festival.

Díky tomu se Hadářek mohl v létě sejít a připravit se na vystoupení, které se ve všech směrech vydařilo. Festival se konal 21.-23.8.2020 a soubor se zde ukázal v sobotním programu. Fotogalerie je opět převzatá z oficiální galerie festivalu, autorem je většinou Martin Kábrt. 

img-3904

Obrázek 1 z 65

Dětem se vystoupení opět velmi povedlo, záznam je dostupný opět z oficiální nahrávky Galapředstavení na následujícím odkazu.

MFF 2020 – Galapředstavení

V září 2020 se ještě mělo konat posvícení na Rudrově mlýně v Ratibořicích, Bohužel z důvodu nepříznivého počasí bylo vystoupení, které mělo proběhnout v sobotu 26.9.2020, zrušeno. Hadářku už se tak v roce 2020 další vystoupení nepodařilo, protože už 12.10.2020 došlo z nařízení vlády ke zrušení všech zkoušek až do odvolání.  Zákaz zkoušek pak trval až do pozdního jara 2021 a děti se souboru se tak sešly až na konci školního roku na Broďáku.

RSS
Follow by Email