Posted on
Previous Image
Next Image

info heading

info content

Historie našeho folklorního souboru Hadářek sahá až do roku 1960, kdy byl založen jako přípravka červenokosteleckého Hadaře.

Ten patřil mezi nejlepší folklorní soubory ve východních Čechách a každoročně se podílel na programu slavností lidových písní a tanců U nás na Náchodsku, které se konaly v areálu zřícenin hradu Rýzmburk a navazovaly na tradici lidových dožínkových zábav (dnes Mezinárodní folklorní festival).

V roce 2004 však Hadař vystoupil naposled a kvůli nedostatku zpěváků a tanečníků zanikl.

Naštěstí se podařilo alespoň dětský soubor zachovat, a tak dnes právě Hadářek reprezentuje naše město na folklorních akcích a je nositelem červenokostelecké folklorní tradice. Jako domácí soubor je hostitelem folklorních souborů z celého světa na každoročním Mezinárodním folklorním festivalu.

V současné době navštěvuje náš soubor kolem 50 dětí, které se věnují folklornímu odkazu Podkrkonoší a Podorlicka. Hadářek ve svých vystoupeních připomíná lidové písně, tance, říkadla a lidové zvyky. Spolupracuje s lidovou muzikou Šmikuranda z České Skalice a v současné době má za sebou řadu vystoupení na folklorních festivalech v různých částech České Republiky.

Hadářek v roce 2016 při závěrečném programu MFF v Červeném Kostelci

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *