Rok 2012

Hadářek vede v roce 2012 Zuzana Zítková společně se Zdislavou Tučkovou a Tomášem Hájkem. Z této doby se dochoval dokument TV Metuje a záznam z Folklorního magazínu ČT.  Jedná se o totožný pořad, v odkazu z ČT je v lepší obrazové kvalitě.

Dokument TV Metuje – Hadářek (2012)

Folklorní magazín ČT – 26.5.2012

Citace z anotace ČT charakterizuje přístup Tučkových k folkloru:

„Manželé Petr a Zdislava Tučkovi bydlí se čtyřmi dětmi – Zdislavou, Anežkou, Vavřincem a Bartolomějem v Červeném Kostelci. Zdislava, která byla ze sedmi dětí, vyrůstala v tradiční křesťanské rodině, kde i lidové zvyky byly žity zcela běžně, i přes nepřízeň tehdejší doby. Zpěvy starých rorátních písní při světle svící adventního věnce či běžné vánoční muzicírování a zpívání koled u stromečku patřily k prožívání adventu či Vánoc tak jako třeba pečení různého cukroví nebo vánoček či tradičního taženého štrůdlu. Během roku se tradiční rituály přizpůsobovaly ročnímu období. Hudba u nich byla samozřejmostí, všichni na něco hráli či zpívali. Její tatínek působil přes 40 let na místním kůru jako varhaník. Doma měli harmonium. O hru na tento nástroj se zase postarala maminka, která je učila podle takové staré školy pana Bayera. To byl základ jejího vztahu k hudbě, folklóru a lidovým obyčejům, které se snaží předávat svým dětem.

V Hadářku je v této době téměř 50 dětí, existuje vlastní lidová hudba a celý soubor tvoří velmi dobrou partu v širokém věkovém spektru. Tvorba souboru je na pomezí scénického tance a folkloru, soubor má našlápnuto k účasti na folklorních festivalech v zahraničí. Pár fotografií z tohoto období je na staré stránce města.

Zde je odkaz na vystoupení Hadářku na MFF v Červeném Kostelci v roce 2012, v záznamu je vidět i vypomáhající Markéta Janušová s manželem.

MFF Červený Kostelec 2012

Jedna z ilustračních fotografií z vystoupení, která je přibližně z této doby.

RSS
Follow by Email