Horácko je národopisná oblast Vysočiny v okolí Jihlavy a Havlíčkova Brodu. V této oblasti působí řada folklorních souborů a pořádá se i několik festivalů. Hadářek přijal pozvání od DFS Škubánek ze Světlé nad Sázavou a na konci května strávil příjemný den na festivalu Horácko zpívá a tančí právě ve Světlé.

Náš folklorní soubor čekal náročný den – po zhruba tříhodinové cestě jsme dorazili do Světlé nad Sázavou a rychle se převlékli do krojů. Ještě během dopoledne bylo naplánované vystoupení na náměstí, kde jsme měli asi 30 minutové vystoupení. Po vystoupení byla delegace z našeho souboru přijata zástupci města na městském úřadě.

Během dopoledne se děti staly svědky veliké svatby v místním kostele, což byl pro mnohé nezapomenutelný zážitek. Po obědě začaly přípravy na hlavní festivalový program – v parku u krásného renesančního zámku nacvičovaly soubory společnou píseň a seřadily se do slavnostního průvodu, který odpoledne za zvuků lidových muzik vyšel přes náměstí až do sportovního centra, kde se konal odpolední program.

Během programu ve sportovním centru došlo k ocenění výtvarné soutěže, které se náš soubor v hojném počtu také zúčastnil – dokonce 2 děti ze souboru byly za svoje výkresy oceněné. Tématem soutěže byl staročeský jarmark.

Festival ve Světlé nad Sázavou byl pěkný, počasí přálo, jen je škoda, že se festival netěší přílišnému zájmu místních obyvatel. Diváků zde bylo opravdu málo a to je škoda pro všechny zúčastněné soubory. 

Po zazpívání společné písně se všemi soubory jsme již spěchali domů, konal se totiž důležitý zápas na MS v ledním hokeji a to si žádný fanoušek nemohl nechat ujít. Takto rychle připravené a sbalené děti jsme na žádné akci ještě nikdy neviděli. 

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *